Kiowa

Naród Kiowa

obóz Kiowa Apache

Pochodzenie Kiowa

Naród Kiowa zamieszkuje obecnie w Oklahomie i częściowo Arizonie i Teksasie. Jednak pochodzi on z północy, z terenów dzisiejszej Kanady (okolice rzeki Columbia, Arrow River). Około roku 1700 zaczęli migrować nad górną Yellowstone (Missouri), a potem do Black Hills, ok 1780 roku. Tam właśnie spotkała ich słynna ekspedycja Clarka i Lewisa. Następnie, przez Nebraskę i Kansas, dotarli do Kolorado i Oklahomy i tu zamieszkali na stałe. Po 1800 roku często wybierali się na czasowe wyprawy, nawet do Meksyku (Sonora, Sinaloa). Zyskali sobie miano szczególnie wojowniczych po napadzie na tzw. "Pociąg Warrena". Złożyli broń jako jedno z ostatnich plemion na południowych Równinach
więcej...

Książka "Kiowa Years" - Alice Marriott

Pani Alice Marriott, wybitny antropolog, napisała w 1968 roku książkę pt."Kiowa
Years - a study of impact culture". Opisuje w niej historię Kiowa
w latach 1869-1971, na przykładzie grupy Siedzącego Niedźwiedzia. Oprócz
historii jest to bardzo precyzyjny opis zwyczajów i tradycji tego narodu,
np. stowarzyszeń, podziału prac, hierarchii rodzinnej etc.
Pozwoliłam sobie na przetłumaczenie części tej fascynującej książki. Fragmenty
będą wkrótce dostępne w formacie .pdf lub .doc

Profil Kiowa

Długa droga migracji znalazła odbicie w wierzeniach Kiowów oraz ich stosunkach z sąsiadami. Przyjaźnili się z Crow, od których otrzymali konie. Byli zaprzysiężonymi wrogami Lakotów, ale przejęli prawdopodobnie od nich Taniec Słońca. Na terenie, na którym osiedli docelowo początkowo walczyli ze wszystkimi. Potem zawarli pokój i przyjaźń z Komanczami a następnie z Szejenami. Na podstronie Kultura znajdziesz więcej na temat mitologii, organizacji społecznej, heraldyki i rzemiosła a także info o współczesnych i historycznych wybitnych Kiowa.

Jako wojowniczy naród Kiowa bardzo cenili rzemiosło wojenne, odwagę i siłę. Byli jednym z niewielu plemion, w którym do stowarzyszeń wojennych mogły należeć kobiety. O strukturze społecznej czytaj na stronie o społeczeństwie.
Również rzemiosło artystyczne i poczucie estetyki wyróżniało Kiowa spośród mieszkańców Południowych Równin. Z czasów, kiedy zamieszkiwali tereny leśne na północy zachowali motywy roślinne w zdobnictwie, podczas gdy ich sąsiedzi preferowali proste formy geometryczne. Używali też zupełnie innych kolorów - najchętniej bordowego, zielonego, różowego i granatowego. Najbardziej chyba jednak charakterystyczną cechą wyrobów Kiowa jest asymetria kolorów i kształtów. Często motyw i/lub kolor wypełnienia były różne na dwóch mokasynach lub połowach nosidła. Więcej na stronie o rzemiośle.

Przyjaciele

Mike Sheets - adoptowany Kiowa. Mike jest członkiem stowarzyszenia tanecznego i wie prawie wszystko o Tańcach z Oklahomy, szczególnie Gourd Dance.

O stronie | Site Map | kontakt | ©2006 Magdalena